Gordobor

Змішані бойові мистецтва (також MMA – від англ. Mixed Martial Arts) – бойові мистецтва (часто невірно звані «боями без правил»), що представляють собою поєднання безлічі технік, шкіл і напрямків єдиноборств. ММА є повно контактним боєм із застосуванням ударної техніки та боротьби як в стійці (клінч), так і на підлозі (партер). Термін «Mixed Martial Arts» був запропонований в 1995 році Ріком Блюмом, президентом Battlecade, однією з ранніх організацій ММА і згодом знайшов стійке застосування і в неангломовних країнах.

Витоки ММА йдуть за часів до нашої ери: ще стародавні греки на перших Олімпійських іграх проводили змагання з панкратіону, однак до 1990-х років ММА не могли похвалитися значною популярністю в світі. Лише зі становленням і розвитком таких організацій, як «Ultimate Fighting Championship» (з англ. – «Абсолютний бійцівський чемпіонат»), «Pride Fighting Championships» (англ. Бійцівський чемпіонат «Прайд») і т.д. Популярність ММА різко зросла, чому також сприяло падіння видовищності професійного боксу.

Так як ранні змагання мали мінімум правил, в зв’язку з критикою спорту як «кривавої бійні» промоутери ввели додаткові обмеження для підвищення безпеки спортсменів та залучення нових глядачів. Завдяки цим зусиллям, сучасний ММА є одним з видів спорту, що найбільш швидко розвивається, про що свідчать показники продажів платних трансляцій боїв, освітлення в ЗМІ, зростання кількості спортсменів, які займаються і збільшення продажів товарів, пов’язаних з ММА.

Сучасні змішані бойові мистецтва мають своє коріння в двох подіях: змаганнях з Вале тудо (буквально з порт. – «Все дозволено») в Бразилії і японському шутрестлінгу. Вале тудо бере свій початок в третьому десятилітті XX століття, коли представники бразильського джиу-джитсу Карлос Грейсі і Хеліо Грейсі запросили будь-кого змагатися з ними в боротьбі. Це було так званим «Викликом Грейсі», який пізніше підтримали нащадки Грейсі.

В Японії в 1970-х роках професійний борець Кандзі «Антоніо» Ченці (яп. 猪 木 寛 至), організував ряд поєдинків за змішаними правилами. Зокрема, 26 червня 1976 року Ченці зустрівся з прославленим боксером Мохаммедом Алі. Спочатку планувався бій за змішаними правилами в повному сенсі, однак, за два дні було введено обмеження, істотно вплинуло на результат зустрічі: Ченці дозволялося наносити удари ногою, тільки якщо він стояв одним коліном на підлозі. У підсумку, Алі завдав шість ударів, а Ченці майже весь бій провів на підлозі, не підпускаючи Алі до себе лоу-кичками. Бій закінчився нічиєю, хоча збиток ніг Алі мало не поставив під загрозу його боксерську кар’єру. В результаті невидовищного бою, поширилася думка, що бої за змішаними правилами неможливі через неадаптованість правил, і довгий час вони не проводилися. Проте, Ченці час від часу продовжував організовувати бої за змішаними правилами, які не отримали широкого визнання, проте, саме вони в 1986 році привели до формування першої організації змішаних бойових мистецтв, відомої як «Шуто» (англ. Shooto). Сам Ченці до «Шуто» відношення не мав: організацію заснував його колишній «колега з рестлірського рингу» Сатору Саяма.

Надалі ММА розвивався в різних країнах по-різному. У США популярність ММА почала зростати в 1993 році, коли каліфорнійський бізнесмен Арт Дейві і керівник школи бразильського джиу-джитсу Роріон Грейсі організували перший турнір Ultimate Fighting Championship (UFC), що відбувся в Денвері, Колорадо. Турнір з восьми учасників, що мав призовий фонд для переможця в 50 тисяч доларів, включав представників боксу, савата, сумо, карате та боротьби. На подив 2800 глядачів присутніх в залі, і ще 86 тисяч, які купили платну трансляцію по кабельному телебаченню, переможцем турніру став бразильський спортсмен Ройс Грейсі, який значно поступався всім своїм противникам в зрості і вазі і виграв завдяки задушливим і больовим прийомам, маловідомим в той час. Згодом, Грейсі виграв ще два турніри UFC, тим самим широко популяризував бразильське джиу-джитсу – один з ключових компонентів в підготовці багатьох бійців ММА в наш час.

Правила сучасних ММА зазнали значних змін з часів перших боїв за Вале тудо, шутрестлінгу і UFC 1, і ще більші зміни з часів панкратіону. З розвитком техніки прийомів і численних поліпшень в процесах фізичної підготовки, стало зрозуміло, що надмірно вільні правила необхідно змінити. Головними мотивуючими факторами стали необхідність охорони здоров’я бійців і бажання позбутися від стереотипу «людських півнячих боїв», характерного для початку 1990-х. Подібне сприйняття заважало розвитку спорту, і промоутери були змушені змінити правила на більш м’які. Нові правила включали поділ на вагові категорії, використання спеціальних рукавичок, додаткові обмеження в дозволених прийомах і тимчасові рамки для поєдинків.

Джерело: Вікіпедія.

Запишись на тренування

Заповніть форму і ми з Вами зв’яжемося